Kecsketej - vashiány?
A kecsketej fogyasztásával kapcsolatban 2 féle nézet terjedt el az interneten:
- az egyik nézet szerint csecsemőknek nem szabad huzamosabb ideig fogyasztani a kecsketejet, mivel súlyos vashiányos állapotot eredményezhet.
- a másik szerint a kecsketej kiválóan alkalmas csecsemők táplálásara, mivel nagyon hasonlít az összetétele az anyatejére.
Csecsemőknek azért én is az anyatejet ajánlom leginkább (ennek hiányában a tápszert)!
Viszont azt írják, hogy a kecske változatos táplálásával elérhető, hogy magas legyen a tej vastartalma, magasabb mint a tehéntejé - tehát felnőttek simán huzamosabb ideig is fogyaszthatják.
Egy helyen azt ajánlották, hogy folsav-at mindenképp fogyasszunk hozzá kiegészítésként.
Afrikában és Ázsiában szinte kizárólag ilyen tejet fogyasztanak - ők ráadásul a tehéntejre kifejezetten allergiásak is - és a körükben nem tapasztalták a vészes vérszegénységet.
Más helyeken kifejezetten a vashiányos állapot megszüntetésére azt javasolják, hogy fogyasszanak több tejterméket, joghurtot, kecske és juhtejet..
Valóság vagy tévhit?
A kecsketejben valóban kevesebb a folsav mint a tehéntejben vagy az anyatejben, emiatt huzamos fogyasztásakor figyelni kell a plusz folsav bevitelre (pl. sötétzöld zöldségek adásával).
Egy fórumon is élénk vita alakult ki ezzel kapcsolatban, de mindenki arra jutott, hogy csak csecsemő korban anyatej helyett fogyasztva alakulhat ki folsav hiányos vérszegénység a kecsketej miatt (ami miatt pl. a tehéntejet sem lehet csecsemőknek fogyasztani), 1 év feletti gyerekeknél csak előnyös tulajdonságai miatt erősen ajánlotta fogyasztása.
Mire jó a kecsketej?
Pár napja elkezdtem beleásni magam a kecsketartás fortélyaiba.
1. Parlagfű allergia ellen
A legújabb kutatások szerint a parlagfüves legelőn tartott kecskék tejében olyan ellenanyagok termelődnek, amik jótékony hatással vannak a parlagfű allergiára.
(Kecsketejjel a parlagfű allergia ellen cikk)
2. Tüdőmegbetegedésekre
A kecsketej és savó kiváló gyógyszer a tüdőmegbetegedésekre, hörghurutra.
(A kecske sokrétű felhasználása cikk)
3. Gyomorbántalmakra
A kecsketej sokkal könnyebben emészthető a tehéntejnél.
NePa
-------------------------------------------
Gyógyító szer
A kecske teje azért is különleges, mert számtalan fertőtlenítő és immunerősítő anyagot tartalmaz, gyakorlatilag ez az, ami az anyatejhez is a legjobban hasonlatos. Korábban őseink, ha egy anya nem tudott szoptatni, egyharmad forralt tehéntejhez 2/3 rész vizet adtak, esetleg kicsit cukrozták is, a gyermek ezen nevelkedett. Ma már tudjuk, ez nem tesz túl jót a bélnek, de kibírható, és alkalmazható módszer, ha valakinek nincs más választása. Természetesen, ez a rendes tejre igaz csak, nem a tejszerű üdítőkre, amiket ma bevásárlóközpontokban árulnak.
A tehéntejnél úgy tűnik az ember szempontjából a kecsketej még jobb, ugyanis ez alkotóelemeit tekintve, még jobban emlékeztet az anyatejre, így ez is jó kiegészítő táplálék lehet, ma már persze ha lehet, egy éves kor felett, forralva és akár pasztőrözve. A Védák szerint azonban a tehén szent állat, az Úr kedvence, így a tehén teje a legegészségesebb. Azt ma már bizonyították, hogy az emberi agy számára a legtökéletesebb, napi 1-2 pohár tej hozzájárul a kognitív készségek helyes alakulásához. Mivel tápláló, de könnyen lebontható, ezért kiváló fogyókúrák idején, természetesen mértékkel fogyasztva. Jó lehet salátákhoz, sajt és tej formájában is!
Az allergia ellenszere
A kecsketej másik nagy előnye egyéb italokkal szemben, s talán a tehéntejjel szemben is, hogy immunterápiás módon használható. A kecske ugyanis nagyon jó emésztéssel rendelkezik, mindent lebont, és az állat egészséges marad, még a kórókat, allergiát okozó gyomnövényeket is képes könnyedén elfogyasztani. Ezeket a gyomokat megemészti, és a pollent gyakorlatilag mintha csak egy vírust gyengítene le, átalakítja, de nem szünteti meg teljesen. Ennélfogva a kecske tejében a pollen immunterápiára alkalmas módon van jelen. Így, aki iszik belőle, könnyedén megelőzheti az allergia kialakulását szervezetében, mert egy gyengített verzióban jut a virágpor az ember szervezetébe. Ha már kialakult allergiával küzd a beteg, akkor is érdemes nagyon pici mennyiségben immunterápiát, azaz, a szervezet természetes, ösztönös védekező és ellenálló képességét felhasználva a gyógyulást beindítani, ezt azonban érdemes szakorvossal megkonzultálni!
HarmoNet tipp: Az egészséges emésztés 10 pontja >>
Mit is tartalmaz?
Korunk csodája, hogy laboratóriumi vizsgálatokkal kimutatható, hogy melyik állat tejében, milyen vitaminok, anyagok és egyéb hasznos "adalékok" találhatók, így az ember az ízérzékelésén uralkodva képes a szervezetének legmegfelelőbbet tudatosan megválasztani. A kecsketej egyetlen nehézsége, hogy gyakran az állatok akolszaga is érezhető rajta, fontos ezért megtalálnunk a nekünk is megfelelő termelőt, bizalmi kapcsolatot kialakítani vele, olyan gazdától érdemes vásárolni, aki kellően tisztán tartja állatait, s ennél fogva termékei is tisztán higiénikusak, egészségesek.
Fodor Kata
------------------------------------------
Iható -e a kecsketej nyersen?
A kecsketejet, a tehéntejhez és más állati eredetű termékhez hasonlóan nem szabad hőkezelés nélkül fogyasztani!
A kutatások szerint a kecsketejben nagyon sok vitamin és ásványi anyag, valamint allergia ellenes ellenanyagok találhatók, de mindenképp hőkezelni kell a tejet, mivel pl. a kullanccsal fertőzött tej agyhártyagyulladást okozhat - hőkezelve viszont már nem okozhat betegséget!
A hőkezelés legegyszerűbb formája a felforralás.
NePa
------------------------------
Kecsketej előnyei a tehéntejjel szemben
- A kecsketejben lévő tejzsír sokkal apróbb zsírgolyócskák formájában van emulgeálva, mint a tehéntej esetében, ezáltal az emésztőenzimek számára hozzáférhetőbb, emészthetősége jobb. A tehéntejből készült vaj sárga, a kecsketejből készült vaj csaknem fehér. Ennek oka az, hogy míg a tehéntej ß-karotint tartalmaz, addig a kecsketej kész A vitamint.
- Vitamin tartalmáról HOST (1991) vizsgálatai számolnak be.
Eszerint:
B1 -vitaminból 60-80%-kal
B2 -vitaminból 80%-kal
B6 -vitaminból 600% -kal
D -vitaminból 400%-kal
A -vitaminból 400%-kal többet tartalmaz a tehéntejnél,
és Csapó vizsgálatai szerint több lenne az E-, C-, K vitamin is.
Itt kell megjegyeznem azt, hogy egyes kutatások szerint folsav tartalma csekély, ami a kecsketej hiányosságaként értelmezhető.
A kecsketejben lévő tejfehérjét vizsgálva azt találjuk, hogy a kecsketej az anytejhez hasonló típusú kazeint tartalmaz, így az emészthetőség jobb a tehéntejnék.(Több mint 90%-os, szemben a tehéntej kb. 70%-s emészthetőségével.) Hiányzik belőle a tejallergiáért fehérje szegmens, ezáltal a tejalergiától szenvedők nagy része a kecsketejet megihatja. (Molnár 1996) Különlegessége még, hogy magas az esszenciális aminosav tartalma, így a vele együtt kissebb diatetikai értékű tápanyagok hasznosítása is javul.